Odpoczynek bezsprzecznie jest niezbędną częścią codzienności. Od czasu do czasu każdy powinien pozwolić sobie choćby na krótkie wakacje. Bez tego, praca może przytłoczyć nas i staniemy się mniej efektywni. Jeżeli więc już podejmiemy decyzję o wyjeździe, kolejna ważną kwestią jest termin. W jakim okresie najlepiej planować wyjazd?

W sezonie

Większość ośrodków wypoczynkowych działa tylko sezonowo. Najczęściej otwierają się dla turystów z początkiem maja i powoli zamykają działalność pod koniec września. Najlepiej dowiadywać się indywidualnie o konkretnych ośrodkach, ponieważ nie ma sztywnie wyznaczonych ram. Dobrym przykładem jest tutaj Chorwacja, której nadmorskie ośrodki otwarte są nawet…zimą, gdzie temperatura kilkunastu stopni stanowi miłą odskocznię dla minusowych mrozów. W lipcu i sierpniu musimy liczyć się oczywiście z największą ilością przyjezdnych. Z jednej strony zniechęcać mogą tłumy przy atrakcjach turystycznych, z drugiej jednak – znaczna część z nich otwarta jest tylko w okresie największego zainteresowania.

Poza sezonem

Jeżeli cenimy sobie spokój i nie lubimy wysokich temperatur, warto zastanowić się nad wyjazdem po sezonie. Podróż we wrześniu czy październiku pozwala nie tylko poznać kraj od innej, wczesnojesiennej strony, ale także zaoszczędzić nieco pieniędzy. Hotelowe ceny w miesiącach po turystycznym boomie mogą różnić się nawet czterokrotnie. Słońce nie praży już z tak ogromną siłą jak latem, a kolejki po bilety są zdecydowanie krótsze. (Zobacz oferty last minute https://www.coraltravel.pl). Należy pamiętać, że, na przykład, w krajach śródziemnomorskich jesień nie nadchodzi tak gwałtownie jak w Polsce, a czasami nawet przyjemniej usiąść jest ostatnimi ciepłymi wieczorami na tarasie, opatulić się miękkim kocem i grzać dłonie ciepłym kubkiem aromatycznej herbaty.

Przed odjazdem

Niezależnie od naszych preferencji, warto nie spychać na dalszy plan kwestii wyboru terminu i poświęcić jej nieco czasu. Jeżeli nie możemy się zdecydować, wyjazd można zawsze rozplanować na kilka rat i co roku odkrywać nowe, unikalne odsłony tak różnego w różne pory roku świata.