Tunezja kojarzy się ze wspaniałą pogodą i pięknymi plażami. Jej poszczególne miejscowości różnią się jednak między sobą klimatem oraz charakterystycznymi elementami krajobrazu. Monastir, położony na wschodnim wybrzeżu Tunezji, słynie głównie z pięknego portu oraz wznoszącej się nad miastem fortyfikacji klasztornej. Odnajdą się tu osoby, które szukają nie tylko złotego piasku i błękitnej wody, ale i aktywnego wypoczynku. Więcej na coraltravel.pl

Historyczne budowle

Zwracając się w kierunku lokalnej architektury, nie sposób pominąć historyczny kontekst, który jest niezwykle ciekawy. Warto zatem zaopatrzyć się w dobry przewodnik lub na miejscu wynająć przewodnika, który opowie o odwiedzanych miejscach. 

Ribat Harthema to klasztor, który osłonięty został potężną fortyfikacją. Nie dziwi to, gdy dowiemy się, że jego głównym zadaniem była obrona miasta. Budynek w ciągu wieków rozbudowywano, więc daje nieco chaotyczne wrażenie. Z daleka widać wieże strażnicze i wysokie mury, na które można się wspiąć. Stamtąd roztacza się widok na Monastir. 

Na turystach ogromne wrażenie robi kolejna budowla o zdecydowanie innym charakterze. To Mauzoleum Burguiby, w którym spoczął prezydent. Ogromna kopuła, która wieńczy budynek, pokryta została złotem. Ciekawostką jest to, że pomysłodawca mauzoleum to sam prezydent, który polecił je wybudować już kilkadziesiąt lat przed swoją śmiercią.

Wodne atrakcje

Zanim wskoczymy do wody, warto udać się na spacer do portu rybackiego. Miejsce jest bardzo ładnie utrzymane, a nad wodą znajdują się urocze restauracje i kawiarnie, w których można orzeźwić się lub zjeść posiłek. Szczególnie warte polecenia są owoce morza, świeżo wyławiane na tunezyjskich wybrzeżach Morza Śródziemnego. W regionie Monastiru znajdziemy również znane uprawy warzyw, które w lokalnych knajpkach smakują wyśmienicie. Szukający trochę większych wrażeń warto, aby udali się na wycieczkę katamaranem albo skuterami wodnymi. 

Spacer do miasta

Miłośnicy długich spacerów nie mogą odmówić sobie wycieczki do medyny, czyli starego miasta. Niestety za czasów prezydenta Burguiby budynki zostały zburzone i przebudowane, jednak nadal można odnaleźć tu tradycyjną arabską architekturę oraz wąskie uliczki, pośród których łatwo się zagubić. Szukając drogi powrotnej, nie sposób nie zatrzymać się przy lokalnych sklepikach i straganach, przy okazji trenując umiejętność targowania się ze sprzedawcami. Niewątpliwie uroku medinie dodaje fakt, iż jest tu mniej turystów i grup wycieczkowych, co daje okazję do poczucia, jak faktycznie wygląda życie mieszkańców miasta.  Monastir to z pewnością miasto warte odwiedzenia przez turystów lubiących spacery po mieście i szukających wrażeń kulinarnych. Widoczne jest również jego znakomite przygotowanie na przyjęcie turystów. Bez problemu znajdziemy tu hotele o wysokim standardzie oraz opcje bardziej budżetowe. Wart odnotowania jest fakt, że po kryzysie politycznym państwo zadbało o zwiększenie bezpieczeństwa gości, między innymi umieszczając patrole na ulicach czy w centrach turystycznych.