Planujesz urlop poza okresem wakacyjnym za granicą? Zastanawiasz się, jak w odpowiedni sposób przygotować się do takiej podróży? Przede wszystkim pomyśl, gdzie chcesz spędzić wakacje, do którego kraju zamierzasz pojechać oraz w jaki sposób planujesz wypoczywać. Podczas planowania każdej podróży za granicę, poza sezonem ważne jest również określenie tego, co chcesz robić. Czy zamierzasz opalać się na plaży, uprawiać sporty wodne, zwiedzać zabytki, wędrować po górach, tańczyć na dyskotekach w klubach, przesiadywać w kawiarniach lub spędzać wolne chwile w inny sposób. Możliwości jest wiele, a dzięki niższym cenom poza sezonem letnim, zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na więcej atrakcji oraz rozrywek.

Ciesz się udanymi wakacjami w ciepłych krajach

Jeśli marzysz o złotej opaleniźnie jesienią lub wiosną, to doskonałymi kierunkami na wypoczynek w blasku słońca, będą: Egipt, Grecja, Hiszpania, Tunezja, Turcja i Bułgaria. W nich nie tylko możesz się opalać we wrześniu, październiku, listopadzie lub na przełomie marca i kwietnia, lecz również zażywać kąpieli morskich, wypoczywać w parkach rozrywki i aquaparkach oraz uprawiać rozmaite sporty wodne. To również doskonały pomysł na wycieczki objazdowe i poznawanie nowych miejsc, upały wówczas nie będą już tak meczące.  

Bilety wstępu do obiektów turystycznych są znacznie niższe niż w okresie od maja do końca sierpnia lub września. Zatem planując wakacje poza sezonem w wybranym przez Ciebie kraju, zorientuj się, kiedy dokładnie kończy się szczytowy okres turystyczny, aby móc skorzystać ze zniżek. Decydując się na urlop jesienią lub wiosną postaraj się wykupić wycieczkę znacznie wcześniej, ponieważ w tym czasie wielu turystów poszukuje atrakcyjnych ofert.

Jeśli chcesz, aby Twoje wymarzone wakacje, były w pełni udane, warto zacząć rozglądać się za ofertami biur podróży dużo wcześniej, np. pół roku przed planowanym wypoczynkiem. Wówczas jest większy wybór dostępnych ofert, więcej miejsc w apartamentach hotelowych, krótsze kolejki do obiektów zabytkowych, muzeów, mniej ludzi na plażach, w parkach rozrywki, kawiarniach i restauracjach.

Jadąc na wczasy za granicę poza sezonem, sprawdź również ofertę lokalnych imprez, zarówno plenerowych, jak i tych w obiektach zamkniętych, np. w teatrze, operze, filharmonii, muzeum lub galerii sztuki. Czasami można trafić na ciekawe wydarzenia o charakterze kulturalno-rekreacyjnym i skorzystać z oferowanych atrakcji w korzystnej cenie. Warto również przeanalizować terminy zbiorów owoców i warzyw sezonowych w danym kraju, może trafisz na wyśmienite przetwory sprzedawane w niskich cenach lub inne wyroby.  

Co zabrać ze sobą na wakacje za granicę?

Planując wcześniej urlop, masz również więcej czasu na odpowiednie przygotowanie się, dopełnienie wszelkich formalności oraz spakowanie walizek. Pamiętaj, iż podróżując za granicę, musisz mieć aktualny dokument tożsamości. W przypadku państw należących do Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Natomiast pozostałe kraje wymagają paszport i wizę, ponadto, jeśli zażywasz określone leki na stałe, zabierz ze sobą zaświadczenie od lekarza o otrzymywanych medykamentach.

W podróżnej walizce powinna znaleźć się odzież (wybieraj najlepiej taką, która nie wymaga prasowania), wygodne obuwie, nakrycie głowy, strój kąpielowy, kremy do opalania, apteczka, aparat fotograficzny lub kamera, ładowarka do telefonu, niezbędne mapy, urządzenie tupu power back, notes, długopis, adresy ambasady i konsulatu danego kraju. Zatem nie zwlekaj, zaplanuj wakacje marzeń za granicą już dziś. Pamiętaj, aby oprócz zadbania o wszelkie formalności i niezbędne przedmioty potrzebne w czasie podróży, zabrać ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie.