Obwód Varny znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie złocistego, bułgarskiego wybrzeża. Od wschodu region opływają spokojne wody ciepłego Morza Czarnego, a od zachodu i południa otaczają bujne lasy. Odkrywanie uroków tego pięknego zakątka można rozłożyć na wiele weekendów, które przyniosą moc niezapomnianych wspomnień. Poznaj nasze propozycje na kilka z nich.

Złote Piaski – wycieczka do perły bułgarskiego wybrzeża

Na krótki wypad idealnie sprawdzi się niewielkie miasteczko Złote Piaski, położone nieco na północny wschód od Varny. Kiedy pogoda dopisuje, w ciągu dnia możesz rozłożyć się na piaszczystej plaży i korzystać z morskich kąpieli, a wieczorami spacerować po promenadzie. W Bułgarii panuje nieco łagodniejszy klimat niż w Polsce, dlatego nawet jesienią możesz liczyć na sporo słońca oraz powiew przyjemnej, morskiej bryzy. W Złotych Piaskach nie sposób się nudzić – kurort oferuje luksusowe hotele oraz kameralne ośrodki wypoczynkowe wyposażone w baseny, centra SPA oraz boiska sportowe. Jeśli chciałbyś trochę pozwiedzać, nieopodal kurortu leży na przykład niezwykły, średniowieczny monastyr Aładża. Został on wykuty w skale, która niegdyś była nadmorskim klifem. Możesz przespacerować się po jego kamiennych schodach i rozkoszować chwilami spędzonymi na łonie natury.

Varna – miasto idealne na weekend

Stolica obwodu stanowi jednocześnie jedno z największych i najpiękniejszych miast Bułgarii. Jej liczne zabytki zachęcają do krótkich spacerów, a rozległe parki do odpoczynku wśród zieleni. Do najpopularniejszych miejsc zaliczyć należy katedrę Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, Muzeum Archeologiczne oraz duży park krajobrazowy tuż nad brzegiem morza. Warto przespacerować się nadmorskim bulwarem, wstąpić do jednej z restauracji serwujących regionalne przysmaki i podglądać życie codzienne Bułgarów. Ujrzysz tam kolorowe fronty kamienic oraz złocone kopuły cerkwi. Miasto oferuje też wspaniałe warunki do plażowania. Kilkanaście kilometrów od Varny wyrósł natomiast niecodzienny, bo kamienny las, który przypomina słynny, brytyjski Stonehenge.

Sveti Konstantin i Sveta Elena – najstarsze uzdrowisko Bułgarii

Na wschód od miasta Varna leży urokliwy kurort Sveti Konstantin i Sveta Elena. W miasteczku odkryjesz przede wszystkim piękną plażę o drobnym, białym piasku oraz komfortowe ośrodki wypoczynkowe zatopione wśród drzew i krzewów. Wybierz się na wycieczkę do XIX-wiecznego pałacu Evxinograd i podziwiaj zachwycające, egzotyczne rośliny w tutejszym ogrodzie. Kawałek dalej znajduje się z kolei urokliwa kamienna rotunda z rzeźbą legendarnej foki oraz pięknym widokiem na majaczące w oddali morze. Lot do stolicy regionu, Varny, trwa tylko 2 godziny, a nawet jeśli doliczysz do tego czas potrzebny na dojazd na lotnisko i odprawę, może okazać się, że na miejscu znajdziesz się dużo szybciej, niż np. podróżując samochodem nad polskie morze czy w góry. Jeśli dodać do tego przyjemny klimat oraz urok bułgarskich miasteczek, otrzymasz pomysł na wymarzony weekendowy wypad.