Planowanie wakacji to nie tylko wybór odpowiedniej destynacji i zarezerwowanie noclegów, ale również – a może przede wszystkim – przygotowanie się do wyjazdu od strony finansowej. Chodzi tu nie tylko o opłacenie biura podróży organizującego wczasy, ale także o przewidzenie tego, ile pieniędzy może być nam potrzebne na tzw. drobne wydatki. Oczywiście, w każdym kraju ceny nieco się od siebie różnią, dlatego warto wcześniej zorientować się, jak to wygląda w miejscu planowanego wypoczynku. Jeśli chodzi o Hiszpanię, która jest jednym z ulubionych celów podróży wielu Polaków, to przede wszystkim trzeba pamiętać, że obowiązującą walutą jest tam euro, dlatego kraj ten nie jest dla nas najtańszy.

Na co wydajemy pieniądze na wakacjach?

Kiedy wybieramy się na urlop z biurem podróży, większość kosztów pokrywamy już przed wyjazdem, przelewając odpowiednią sumę organizatorowi. W zamian za to otrzymujemy bilety lotnicze, rezerwację w wybranym hotelu i często wyżywienie w formie all inclusive. Nie oznacza to jednak, że nie będą nam już potrzebne żadne pieniądze, bo jak wiadomo na wakacjach zawsze wydaje się więcej pieniędzy niż w domu. Na co? Turyści najczęściej płacą za różnego rodzaju wycieczki fakultatywne, regionalne pamiątki, obiady w restauracjach, wstępy do muzeów i alkohol. Planując wakacyjny budżet, dobrze jest wcześniej zastanowić się, co nas interesuje i jak zamierzamy spędzić wolny czas, który na pewno pochłonie trochę oszczędności.

Ceny w Hiszpanii

Ceny w Hiszpanii są nieco wyższe niż w Polsce, ale nie aż tak, żeby mogły nas bardzo zaskoczyć. Oczywiście, ich poziom różni się w zależności od regionu. Należy się spodziewać, że obiad w Barcelonie na pewno będzie dużo droższy niż np. w Grenadzie, ale jest to całkowicie zrozumiałe. Mówiąc o ogólnych cenach, trzeba zatem założyć, że mogą być odmienne, dlatego zawsze warto poszukać tańszej alternatywy. I tak za popularne hiszpańskie przekąski tapas zapłacimy od 2 do 9 euro, kieliszek wina Sangria kupimy za 2 lub nawet za 7 euro, a obiad w restauracji to koszt od 10 euro wzwyż. Do wakacyjnych wydatków trzeba oczywiście doliczyć ceny biletów wstępu do najpopularniejszych atrakcji, takich jak: Muzeum Prado (15 euro), Park Güell (7,5 euro) czy Sagrada Familia (15 euro).

Zakwaterowanie w przystępnej cenie można znaleźć tutaj.

Dobry plan kluczem do udanych wakacji

Dobre planowanie wakacjiTo, ile pieniędzy musimy zabrać na wczasy w Hiszpanii zależy głównie od tego, co chcemy tam robić. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z lokalnymi cenami i zastanowić się, z czego chcemy skorzystać, a co możemy pominąć. Nasze wydatki będą zależeć od tego, czy będziemy często jadać na mieście, kupować bilety uprawniające do zwiedzania zabytków czy też jeździć na wycieczki fakultatywne organizowane przez hotele. Osoby, które wybierają się do Hiszpanii głównie dla słońca i morza na pewno więcej czasu spędzą na plaży, wydając oczywiście dużo mniej niż osoby nastawione głównie na zwiedzanie oraz korzystanie z dóbr tutejszej kultury i kuchni. I tak dla jednych kwota 150 euro będzie całkowicie wystarczająca, aby miło spędzić urlop, a inni bez problemu wydadzą nawet 500 euro na osobę. Z tego względu wcześniejsze oszacowanie wydatków i zaplanowanie czasu wolnego jest bardzo dobrym pomysłem, dzięki któremu wrócimy z wakacji wypoczęci i usatysfakcjonowani.