Hiszpania słynie z urokliwie położonych plaż, doskonałego wina oraz zachwycających miasteczek pełnych imponujących zabytków. Aby po powrocie z wakacji móc stale wspominać chwile spędzone w tym klimatycznym zakątku, przywieź ze sobą produkty, które od razu przywodzą na myśl hiszpańską sielankę. Co warto kupić?

Smakowite pamiątki

Najlepszym pomysłem na szybki powrót do wakacyjnych momentów okaże się smakowanie lokalnych produktów. Podczas urlopu rozejrzyj się więc za regionalnym winem, pysznymi serami, wędlinami oraz prawdziwą, hiszpańską oliwą z etykietą virgen extra. Popularnym specjałem jest szynka jamón, którą najlepiej kupić w formie cienko pokrojonych plastrów i kosztować razem z chlebem, oliwą czy winem. Jeśli odwiedzisz Katalonię, czyli region ze stolicą w zjawiskowej Barcelonie, pomyśl o zakupie słynnego wina musującego cava. Oczywiście zawsze pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu produktów spożywczych w podróży, a także sprawdzeniu warunków przewozowych obowiązujących w wybranych liniach lotniczych czy autokarze.

Hiszpańskie wachlarze

Kultura flamenco to znana na całym świecie wizytówka Hiszpanii. Energiczna muzyka, śpiew i taniec zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego warto zabrać ze sobą odrobinę tej wyjątkowej atmosfery. Zrobisz to, kupując na przykład piękny, ręcznie robiony wachlarz czy drewniane kastaniety. Znajdziesz je na wielu stoiskach z pamiątkami oraz w sklepikach z rękodziełem. Wachlarze od dawien dawna są elementem hiszpańskiej kultury – te pięknie zdobione, zwane abanico, wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Pachnący szafran

Półwysep Iberyjski słynie z produkcji doskonałego szafranu, czyli jednej z najbardziej ekskluzywnych przypraw świata. Szczypta tego pachnącego dodatku potrafi odmienić każde danie i od razu przeniesie Cię do słonecznej Hiszpanii. Miejscowi używają go między innymi do przyrządzenia popularnej paelli – aromatycznego dania składającego się z ryżu, warzyw, owoców morza lub delikatnego mięsa. Jeśli już o paelli mowa, możesz też rozważyć zakup specjalnej patelni, dzięki której samodzielnie stworzysz to wyśmienite danie.

Album z fotografiami

Każdy region Hiszpanii może poszczycić się setkami zapierających dech w piersiach krajobrazów. Samodzielnie zrobione zdjęcia to oczywiście doskonała pamiątka, ale warto także przywieźć ze sobą album z profesjonalnymi fotografiami najpiękniejszych pejzaży. Ciekawym upominkiem z wycieczki do Barcelony czy na pobliskie wybrzeże Costa Brava będzie książka ze zdjęciami dzieł światowej klasy architekta, Antoniego Gaudiego. W całej Hiszpanii kupisz też albumy z pracami jednego z najbardziej znanych Hiszpanów – Pabla Picassa. Pamiętaj, by sprawdzać etykiety kupowanego rękodzieła czy innych produktów sygnowanych jako „hiszpańskie”. Wiele z nich ma niewiele wspólnego z lokalnymi wytwórniami, dlatego ich jakość może być dużo gorsza. Poszukaj niewielkich sklepików, rozejrzyj się po miejskich targowiskach i zabierz ze sobą do Polski cząstkę gorącej Hiszpanii.