Tunezja zachwyca pięknymi, morskimi pejzażami, dużą dawką słońca oraz klimatycznymi miasteczkami. Aby jak najlepiej skorzystać z jej uroków, dobrze mieć przy sobie trochę gotówki, którą zapłacisz w niewielkich, lokalnych restauracjach, na ulicznych targowiskach czy stoiskach z pamiątkami. Kiedy i gdzie wymienić pieniądze?

Wymiana gotówki w Tunezji – jaką walutą zapłacisz?

Polityka Tunezji zabrania wwożenia oraz wywożenia tutejszej waluty, którą od lat jest dinar (TND). Nie ma więc możliwości, by wymienić pieniądze wcześniej, na przykład jeszcze w Polsce. Na wycieczkę nie warto jednak zabierać też złotówek, których raczej nie wymienimy na dinary. Najchętniej przyjmowaną walutą jest euro, ale tunezyjskie kantory czy banki akceptują także dolary amerykańskie oraz funty brytyjskie.

W większych miejscowościach turystycznych bez problemu zapłacisz w wielu miejscach kartą płatniczą, ale warto pamiętać, że bank może pobrać wysoką prowizję za przewalutowanie. Przed wyjazdem dowiedz się więc, jakie warunki oferuje Twoja placówka finansowa, a także czy dana karta jest akceptowana np. w Twoim hotelu. Większą gwarancję udanych transakcji dają karty kredytowe, uznawane w praktycznie każdej wypożyczalni samochodów czy sprzętu wodnego, w wielu restauracjach oraz muzeach. Warto przygotować się więc na ewentualność, że karta debetowa nie zadziała, ale i w takiej sytuacji można sobie poradzić. Nie powinno być bowiem problemu z wypłaceniem gotówki z bankomatów, które ulokowane są w każdym turystycznym miasteczku.

Bezpieczne punkty wymiany walut

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem na wymianę dolarów czy euro na lokalną walutę okazuje się wizyta w dobrze oznaczonym kantorze lub lokalnym oddziale banku. Placówki znajdują się przede wszystkim w centrach miast, na terenie hoteli, lotnisk czy dworców. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba zbytnio przejmować się różnicą w kursie. Państwo narzuca na punkty wymiany obowiązek stosowania takiego samego przelicznika, choć zawsze warto zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty pobierane przez placówkę. Absolutnie nie należy korzystać z usług oferowanych przez ulicznych handlarzy, ponieważ zazwyczaj stosują oni mocno zawyżone kursy. Zawsze natomiast sprawdzaj informacje zawarte na potwierdzeniu wymiany i samodzielnie przelicz wypłaconą kwotę. Niewykorzystane dinary możesz z powrotem zamienić na wymienialną walutę, ale tylko pod warunkiem, że do tej pory wydałeś przynajmniej 2/3 wymienionej uprzednio sumy. Warto zachować więc paragon potwierdzający pierwszą transakcję. Jeśli zostanie Ci dużo dinarów, najkorzystniej będzie po prostu kupić kilka pamiątek lub spędzić dzień, korzystając z lokalnych atrakcji, których w Tunezji zdecydowanie nie brakuje. Nie warto natomiast liczyć na szczęście i brak rygorystycznej kontroli na lotnisku. W Tunezji pilnie przestrzega się regulacji związanych z przekraczaniem granic, dlatego lepiej pozbyć się dinarów w przyjemny sposób, niż zostać złapanym na próbie przewiezienia dużej ilości tunezyjskiej waluty. Więcej informacji na coraltravel.pl