Jak położona jest Turcja?

Jeżeli chcemy spędzić wakacje w niezwykłym miejscu, to powinniśmy popatrzeć na takie państwo, które leży na dwóch kontynentach. Odnalezienie go nie będzie trudne, a co więcej, nie będziemy mieli tam daleko, więc warto przemyśleć, czy kolejnym, odwiedzonym przez nas miejscem na świecie, nie powinna być Turcja. Większa jej część leży w Azji, jednak niewielka jej część leży także w Europie, więc zwiedzenie tego kraju, może okazać się dla nas bardzo ciekawym przeżyciem.

Część europejska i azjatycka są od siebie oddzielone

TurcjaJeśli zainteresowało nas to, że możemy się znaleźć w kraju leżącym na dwóch kontynentach, to ciekawostką dla nas może być także fakt, że te dwie części są od siebie naturalnie oddzielone, poprzez niewielkie Morze Marmara oraz dwie cieśniny Dardanele i Bosfor. Nie mniej wybierając się tam, powinniśmy pamiętać o tym, że Turcja jest krajem wyżynno-górzystym, a to ma ogromny wpływ nie tylko na jej krajobrazy, ale także na panujący w niej klimat. Dodatkowo krajobraz górski poprzecinany jest stożkami wygasłych wulkanów i one też stanowią najwyższe jego szczyty, z czego ten najwyższy, mający 5122 m n.p.m., znajduje się na Wyżynie Armeńskiej i nosi nazwę Ararat, i pokryty jest na górze śniegiem. Jeśli interesuje nas to, jakiej pogody możemy się tam spodziewać, to warto wiedzieć, że Turcja leży w klimacie podzwrotnikowym, który na wybrzeżach przedstawia cechy klimatu bardziej morskiego, jednak im dalej w głąb kraju, tym ten klimat robi się bardziej kontynentalny. Ogólnie Turcja jest zaliczana bardziej do klimatu umiarkowanego niż podzwrotnikowego, jednak musimy pamiętać, że w górach panuje klimat górski, który charakteryzuje się tym, że im wyżej się znajdujemy, tym temperatura jest niższa, a co się z tym wiążę, powinniśmy się odpowiednio przygotować na taką ewentualność, jeśli to właśnie w tych rejonach chcemy wypoczywać. Chcąc mieć zapewnioną ładną pogodę podczas wyjazdu, musimy pamiętać o tym, że opady występują tam głównie w półroczu zimowym i są wówczas bardzo wysokie, dlatego lepiej planować zwiedzanie tego kraju na letnie okresy.

Co powinniśmy tam zwiedzić?

TurcjaWybierając się do Turcji, powinniśmy swój pobyt zaplanować tak, żeby zahaczyć o Stambuł. Miasto to leży na dwóch kontynentach i łączy w sobie taką różnorodność architektury i sposobów życia, że z pewnością nas zauroczy. Oczywiście będąc już na miejscu, koniecznie na naszej liście miejsc do zobaczenia, musi znaleźć się Hagia Sophia, a także Błękitny Meczet i Cysterna Bazyliki, czyli podziemna komnata, w której znajduje się ponad trzysta kolumn podpierających sklepienie, a na jej dnie znajduje się zbiornik wodny, w którym pływają ryby i z którego dawniej była pobierana woda. Któż z nas nie czytał dzieła Homera, opisującego Troję? Będąc w Turcji, możemy zwiedzić ruiny tego niezwykłego miasta, podziwiać okoliczne krajobrazy, a także obejrzeć drewnianego konia, który nawiązuje do tego, co opisał Homer. To właśnie sprawia, że co roku miejsce to jest odwiedzane przez rzesze turystów z całego świata, więc i my powinniśmy zechcieć rzucić na nie okiem. Chcąc trochę odpocząć od gwaru i turystów, tłumnie odwiedzających ten kraj, powinniśmy się udać na małą wyspę, która nie jest jeszcze tak tłumnie odwiedzana przez przyjezdnych. Oczywiście chodzi o Wyspę Bozcaada, która dawniej była zamieszkiwana przez Greków, co sprawia, że utrzymana jest ona w klimacie turecko-greckim, a obok siebie znajdują się cerkwie, meczety i ormiańskie cmentarza. Spróbować możemy tutaj owoców morza, czy winorośli, a także spacerować niewielkimi zaułkami, które posiadają niesamowity klimat. Innym miejsce, w którym koniecznie powinniśmy się znaleźć jest Assos, które powinno nam się kojarzyć z Arystotelesem i św. Paweł Apostołem. Znajdziemy tutaj świetnie zachowane ruiny świątyni Ateny Polias, oraz amfiteatru, z którego będziemy mogli podziwiać niesamowity krajobraz, ukazujący nam nie tylko morze, ale także okoliczne, greckie wyspy. Turcja kojarzy nam się raczej z islamem, jednak warto wiedzieć, że na wzgórzu Corsessus, znajduje się Dom Marii Dziewicy, w którym przez pewną część swojego życia, miała przebywać Matka Boża. Miejsce to nosi turecką nazwę Meryemana i codziennie odwiedzane jest przez rzesze chrześcijan, wierzących, że złożone w tym miejscu prośby zostaną szybciej spełnione.

Turcja to niesamowity kraj, bardzo zróżnicowany kulturowo i mający dla nas wiele ciekawych miejsc. Z pewnością warto sobie zarezerwować więcej czasu na jego zwiedzanie.