Egipt proponuje niecodzienne widoki

Treść Gdzie leży Egipt chyba nikomu nie trzeba mówić, a już na pewno nie ludziom, którzy co jakiś czas organizują dla siebie ciekawe wycieczki, bo oni te najsławniejsze miejsca do odwiedzenia, bardzo dobrze znają. Jednak warto się bliżej przyjrzeć temu, co nam on oferuje, tak abyśmy mieli pewność, że jeśli się tam wybierzemy, to naprawdę będziemy zadowoleni ze swojego wyboru.

Egipt oferuje nam wiele pustyń

EgiptMusimy sobie zdawać sprawę z tego, że w Egipcie panuje klimat zwrotnikowy suchy, który powoduje, że w kraju tym jest bardzo mało opadów deszczu. Oczywiście to sprawia, że teren jest w dużej mierze suchy, a co się z tym wiąże, wybierając się tam, spotkamy się z różnego rodzaju pustyniami, bo życie tak naprawdę kwitnie tylko w delcie Nilu i tam, gdzie zostały podciągnięte odpowiednie kanały nawadniające. To też sprawia, że górskie łańcuchy składają się z suchych i kamienistych gór, w których nie znajdziemy żadnej roślinności, a ciekawostką z pewnością jest fakt, że żaden szczyt górski nie jest tam ośnieżony, nawet wówczas, gdy panuje tam zima. W efekcie tego, naszym oczom będzie się ukazywał bardzo ciekawy widok, którego z pewnością nie znajdziemy nigdzie indziej. Wybierając się w tamto miejsce musimy się odpowiednio przygotować, tak aby mieć pewność, że wysokie temperatury nie będą dla nas ani przeszkodą w zwiedzaniu, ani zagrożeniem. Dlatego właśnie trzeba wiedzieć, że brak deszczu i czyste niebo sprawiają, że niejednokrotnie słońce pada na ziemię pod kątem 80-90 stopni, a dodatkowo jeszcze przekłada się to na fakt, że piasek wówczas potrafi się nagrzać do 70 stopni Celsjusza. To właśnie sprawia, że musimy tam mieć przy sobie zawsze wodę, a także powinniśmy zadbać o odpowiedni strój, który pomoże nam chronić nasze ciało, przed działaniem słońca i wysokimi temperaturami, jakie tam panują. Oczywiście nie można zapominać, że taki klimat ma również wpływ na uprawy. Większość gleb się pod nie nie nadaje, a uprawy mogą być prowadzone tylko w dolinie Nilu i w miejscach, gdzie jest sztuczne nawodnienie, bo tam są gleby dostatecznie żyzne.

Jakie punkty chcemy zobaczyć w Egipcie?

EgiptTreść Warto sobie już wcześniej przygotować plan wycieczki, tak aby mieć pewność, że odwiedzimy wszystkie miejsca, które nas zainteresowały i że nie będziemy kręcić się w kółko, zastanawiając się co dalej, bo na to po prostu szkoda czasu. Dlatego też jeszcze przed wyjazdem, warto usiąść z przewodnikiem w ręku i zobaczyć, jakie miejsca są nam proponowane, a następnie poczytać o nich różne opinie zamieszczane w internecie. Jeśli chcemy przeżyć zachód słońca w niesamowitej scenerii, to powinniśmy się znaleźć w Dżabal Musa, którą część badaczy uznaje za górę Horeb, znaną nam z historii Mojżesza. Jej wierzchołek znajduje się na wysokości 2285 m n.p.m., a na szczyt wiodą Schody Pokutne, składające się z 4 tysięcy stopni. Nie mniej widok stamtąd zapiera dech w piersiach, więc warto zrobić wszystko, aby te schody pokonać. Odwiedzić należy także Kair, a więc stolicę tego pięknego kraju, gdzie natkniemy się na zabytki z okresu faraonów, a także przekonamy się, jak wygląda miasto, w którym nie ma korków i ciężkiego powietrza wytworzonego przez spaliny. Obowiązkowym punktem dla większości turystów przyjeżdżających do tego kraju, są rzecz jasna piramidy w Gizie. Oczywiście największą jest piramida Cheopsa, która także jest jedynym zachowanym do dzisiaj, cudem starożytnego świata. Mniej znane, ale nie mniej godne obejrzenia są piramidy, które oferuje nam Sakkara. Znajduje się tam piramida Dżosera, władcy z III dynastii, która posiada aż 6 poziomów i jest uznawana za najstarszą na świecie, murowaną budowlę. Jeżeli chcemy zwiedzić najstarszy działający klasztor, to koniecznie musimy odwiedzić klasztor św. Katarzyny, znajdujący się u podnóża góry Synaj, a krzew w którym Bóg miał się objawić Mojżeszowi, znajduje się na klasztornym dziedzińcu. Oczywiście do tego wszystkiego jeszcze dochodzą takie obowiązkowe atrakcje jak pływanie w morzu, wylegiwanie się na pięknych plażach, czy przejażdżka wielbłądem po pustyni, więc nudzić się na pewno nie będziemy.

Warto zobaczyć, co jest nam proponowane w tym pięknym kraju, bo może się okazać, że wówczas będziemy pewni, że to właśnie tam, chcemy spędzić najbliższe wakacje.