Hiszpania jest bardzo zróżnicowana

Pewnie mamy jakąś podstawową wiedzę na temat tego, gdzie znajduje się Hiszpania i że w jej skład wchodzą nie tylko te tereny, które znajdują się na Półwyspie Iberyjskim, ale także Baleary, Wyspy Karaibskie, a nawet dwie enklawy w Afryce Północnej. To wszystko oczywiście sprawia, że zarówno sam teren tego kraju, jak i jego kultura są bardzo zróżnicowane, więc powinniśmy się dokładnie zastanowić, co chcielibyśmy tam zwiedzić, tak aby mieć pewność, że obejrzeliśmy tam wszystko to, co jest najważniejsze i co pozwoli nam lepiej poznać to państwo.

Jaki klimat panuje w Hiszpanii?

HiszpaniaWybierając się na wakacje do jakiegoś kraju, chcemy mieć pewność, że pogoda nam dopisze i że będziemy mieli możliwość na spokojnie obejrzeć to, co sobie zaplanowaliśmy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby wiedzieć, że Hiszpania jest krajem wyżynnym i górzystym, który oferuje nam gorące lato i łagodną zimę, a mając tą wiedzę, będziemy mogli tak zaplanować nasz wyjazd, aby przypadł na taką pogodę, która nas nie zmęczy, a jednocześnie pozwoli w pełni cieszyć się takimi wakacjami. Jeśli interesują nas tamtejsze góry, to warto wiedzieć, że najwyższe należą do fałdowań alpejskich, więc możemy być pewni, że będziemy zachwyceni tym, jak się prezentują. Mniejszość w ukształtowaniu terenu stanowią niziny, które znajdują się głównie w strefie wybrzeża i w dolinach rzek. Interesując się tym, jak wygląda ukształtowanie terenu tego kraju, powinniśmy także zdawać sobie sprawę z tego, że znajduje się tam wiele rzek i jezior, co sprawia, że krajobraz jest zróżnicowany, a gleby w ich pobliżu są dobrze użyźnione. Naturalna roślinność w dużej mierze została zniszczona przez wypas owiec i w tym miejscu pojawiły się uprawy i pastwiska. Dodatkowo warto wiedzieć, że dużo ziem ma charakter stepu wtórnego, czyli takiego, gdzie teraz nie ma drzew, choć wcześniej rosły tam lasy. Nie mniej powierzchnia Hiszpanii nadal w 30% pokryta jest lasami, które w zależności od położenia geograficznego, porośnięte są różnym gatunkiem drzew.

Jakie są obowiązkowe punkty na mapie Hiszpanii?

HiszpaniaObowiązkowym miejscem do zwiedzenia w tym kraju, z pewnością jest Barcelona. To miasto praktycznie nigdy nie śpi, a panujący w nim wieczny ruch i gwar sprawiają, że gwarantuje ono niesamowity klimat. Dodatkowo podziwiać możemy tutaj piękną starówkę, wzgórze Montjuic, a także modernistyczną Sagrada Familia, czyli Świątynię Pokutną Świętej Rodziny, która została wpisana na listę dziedzictwa Unesco i swoją wielkością znacznie wybija się ponad zabudowania miasta. Jeżeli chcemy podziwiać wspaniałe klify, a także liczne półwyspy oddzielające od siebie plaże, nad którymi wybudowane zostały kompleksy turystyczne, to koniecznie powinniśmy się wybrać do Costa Brava. Tam nie będziemy się nudzić, a możliwość wypoczywania na pięknych plażach i kąpieli w ciepłej wodzie, z pewnością pomoże nam się odpowiednio zrelaksować. Chcąc obejrzeć największe pasmo Gór Kantabryjskich, koniecznie musimy się udać pod masyw Pico de Europa. Będziemy mogli tam podziwiać ośnieżone szczyty, zielone pastwiska, piękne kaniony, a także kamienne osady, rozmieszczone gdzieniegdzie w tym rejonie. Cały ten masyw z pewnością zrobi na nas ogromne wrażenie, więc powinniśmy poświęcić na jego obejrzenie trochę więcej czasu, tak aby mieć pewność, że wszystko dokładnie będziemy mogli obejrzeć. Nie mając zbyt wiele czasu na zwiedzanie tego kraju, powinniśmy udać się do Toledo. To tam, w zakolu rzeki Tag, będziemy mogli przechadzać się wąskimi uliczkami miasteczka, które posiada niesamowity klimat, piękną architekturę i zabytki, które stanowią taką miniaturową informację o wszystkim, co możemy znaleźć w Hiszpanii. Dodatkowo warto powiedzieć, że obok siebie znajdziemy tutaj kościoły, cerkwie i meczety, co będzie najlepszym dowodem na to, jak burzliwa jest historia tego kraju. Dla tych lubiących odpoczywać na plaży, propozycji jest wiele, więc warto zobaczyć, co mogą nam zaproponować różne kurorty, tak abyśmy byli zadowoleni ze swojego wyboru.

Hiszpania to bardzo zróżnicowany kraj, mający nam wiele do zaoferowania. Jeśli tylko otworzymy się na te propozycje, to będziemy mieli pewność, że wyjedziemy stamtąd z głową pełną wrażeń.