Chociaż wypoczynek w egipskich kurortach kojarzy się głównie z ofertami All Inclusive lub Ultra All Inclusive, planując wyjazd do kraju nad Nilem, musimy zabrać pieniądze na własne potrzeby. Przydadzą się w restauracjach à la carte, przy kupnie pamiątek oraz przy planowaniu wycieczek fakultatywnych, które w Egipcie są niezwykle interesujące. Ile pieniędzy i w jakiej walucie powinniśmy zabrać ze sobą na egipskie wczasy?

Czym można płacić w Egipcie?

Walutą Egiptu jest funt egipski (LE lub EGP), który możemy zakupić w kantorach stacjonarnych i internetowych. Kurs funta egipskiego w ostatnich latach wahał się między 0,20 -0,50 zł. Do Egiptu możemy zabrać także dolary oraz euro. W kurortach turystycznych powszechna jest możliwość płacenia w dolarach, ale kurs nie zawsze jest korzystny, więc o wymianę pieniędzy warto zadbać jeszcze w Polsce. Przy wymianie pieniędzy warto postarać się o małe nominały, okażą się przydatne przy zakupach w małych sklepikach oraz do wręczania napiwków. Coraz popularniejsze w kraju nad Nilem stają się karty płatnicze.

Pieniądze na drobne wydatki

To, ile pieniędzy zabierzemy ze sobą na wczasy w Egipcie, zależy tylko od nas i od formy wypoczynku, jaką preferujemy. Egipskie ośrodki turystyczne słyną z licznych atrakcji i świetnie zagospodarowanej infrastruktury. Goście mają zapewnione leżaki i parasole plażowe, a także mogą korzystać z licznych udogodnień, za które w innych krajach trzeba płacić dodatkowo. Naturalnie, zdarzają się wyjątki, więc przy rezerwowaniu wczasów trzeba sprawdzić, co mamy w cenie, a na co musimy wygospodarować dodatkowe pieniądze. Jeśli zamierzamy korzystać z wycieczek fakultatywnych, musimy przygotować większe fundusze: ceny tych najbliższych zaczynają się od kilkuset funtów egipskich, a odleglejsze i bardziej rozbudowane to koszt kilku tysięcy EGP.

Egipt – co kupić na pamiątkę?

pamiątka z Egiptu Nefretete

Egipt ma opinię kraju stosunkowo taniego. Jeśli zachowamy rozwagę, w sklepach, supermarketach, a nawet lokalach gastronomicznych z pewnością nie stracimy fortuny. Warto pamiętać także, że w Egipcie cenionym zwyczajem jest targowanie i choć trudno je praktykować w typowym markecie, to już przy zakupach na targu, suku czy w małych sklepikach warto spróbować. Przykładowe ceny w Egipcie:

* kawa w lokalu – od 10 EGP

* obiad w restauracji – od 20 EGP

* woda mineralna – od 1,5 EGP

* batony – od 5 EGP.

* wino (kieliszek) – od 20 EGP

A co warto kupić na pamiątkę? Powodzeniem cieszą się wyroby ze złota i srebra, naczynia z mosiądzu, papirusy, figurki i przyprawy. Ceny przykładowych pamiątek, mogą się nieznacznie wahać i różnić w poszczególnych miejscach.

* przyprawy – od 40 EGP

* olejki zapachowe – od 150 EGP za 50 ml.

* lampy – od 100 EGP

* koszulki – od 200 EGP

* figurki, piramidki itp. – od 30 do 300 EGP, w zależności od wielkości.

W Egipcie nie wolno kupować takich rzeczy jak produkty ze skóry krokodyla, koralowce, skorupy i muszle. Za wywożenie takich przedmiotów grożą naprawdę wysokie kary.