Pobyt na wakacjach w Grecji czy w innym egzotycznym kraju daje możliwość wypoczynku i regeneracji sił po roku wytężonej pracy. Tam niemal zawsze pogoda jest piękna, sprzyja plażowaniu i zażywaniu morskich kąpieli. Wypada więc przywieźć sobie coś na pamiątkę, co przywoływałoby ten letni, beztroski czas.

18 grecja

Jakie wczasy, takie wspomnienia

Do wielu miejsc na ziemi można dostać się na kilka sposobów: autokarem, własnym samochodem lub samolotem jednej z linii lotniczych. Niezależnie od sposobu podróży, z każdego wyjazdu warto przywieźć pamiątki. Trzeba przy tym pamiętać, że w wielu miejscach nadal można płacić tylko gotówką, na szczęście w wielu krajach honorowane jest już euro. Wystarczy tylko wymienić walutę w kantorze, najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem.

Gdzie szukać?

Jeżeli zależy nam na oryginalnych produktach spożywczych, takich jak oliwa z oliwek lub słynne greckie wino Retsina o charakterystyczny żywicznym smaku (Gracja słynie z dobrych, lekkich win), najlepiej szukać ich u miejscowych gospodarzy. Dobrym miejscem będą też lokalne bazary, gdzie uda się kupić lokalne artykuły z pierwszej ręki, bez dodatków konserwujących. Miasto Agora posiada w centrum halę zakupową. W górskich miasteczkach są sklepiki z pamiątkami oraz sklepy sieci Konstantinos.

Najpopularniejsze pamiątki

Oczywiście, najpopularniejszymi pamiątkami są pocztówki, pięknie wydane kalendarze czy albumy o Grecji, ale najbardziej pożądanymi suwenirami są figurki bożków greckich. Popularna jest też miniaturka Akropolu, którą można ustawić w domu na półce obok zdjęć z Grecji.

Słodycze i kosmetyki

Jednym z podstawowych produktów, które używają Grecji w diecie jest oliwa z oliwek. Można nabyć ją w dzbanuszku wielokrotnego użytku, jeszcze długo potem będziemy o niej pamiętać, używając oliwy w naszej kuchni. Może to być też dobry prezent dla znajomych.

Kolejny produkt to grecka kawa briki, parzona w specjalnym miedzianym tygielku. Ten niesamowity smak i aromat są niepowtarzalne. A dla łasuchów idealne okażą się słodkie owoce zanurzone w miodzie figi, pomarańcze, czereśnie, a nawet płatki róż. Są one produkowane w formie batoników.

Dla pań ważne są kosmetyki, zwłaszcza tak ostatnio popularne z naturalnych składników. Może to być mydełko z miejscowych surowców, balsam do ciała albo peeling. Taka paczka z kilkoma kosmetykami oraz z grzebieniem wykonanym z drewna oliwkowego, będzie idealna na prezent na przykład dla przyjaciółki. Dobrym pomysłem okażą się też gąbki, zrobione z naturalnych gąbek morskich.

Pamiątka dla całej rodziny

Jeśli poszukujemy czegoś dla całej rodziny na prezent, warto kupić grę Tavli. Jest ona popularna wśród Greków, którzy grają namiętnie niemalże w każdym miejscu. Jest to bardzo wciągająca, logiczna gra. Możną spotkać się z graczami na plaży, w kawiarence czy po prostu na ulicy. Taką pamiątkę warto zabrać ze sobą do Polski.

Coś praktycznego

Lato to czas gorących dni, więc i nasze stopy potrzebują odpowiedniego obuwia. Sandały ze skóry będą kolejnym dobrym pomysłem – doskonale sprawdzą się podczas pobytu w Grecji, jak i na prezent dla kogoś bliskiego. Takie sandałki są bardzo lekkie i wygodne w noszeniu. Bogaty wybór wzorów i kolorów bez wątpienia zaspokoi gust kupujących.