Turcja to idealne miejsce na upragnione wakacje za granicą. Ten niesamowity kraj Orientu zachęca do odwiedzenia nie tylko cudownym klimatem, rajskimi plażami i ciepłymi wodami Morza Czarnego. Kryje w sobie także mnóstwo niesamowitych atrakcji turystycznych, które trzeba koniecznie zobaczyć, spędzając tu urlop. Uwielbiane przez turystów Pammukale, imponująca Kapadocja i niezwykle klimatyczny Stambuł to tylko niektóre z niepowtarzalnych krain. Raz odwiedzone pozostawią po sobie piękne wspomnienia na długie lata. 

Wszystko jednak ma swoją cenę, dlatego przed planowaną wycieczką warto odpowiednio przygotować się do niej finansowo i skrupulatnie zaplanować wydatki. Jakie koszty należy brać pod uwagę, wybierając się do Turcji i ile pieniędzy dobrze jest zabrać na wakacyjne wydatki?

Ceny obowiązujące w kraju Orientu

Walutą obowiązującą w całym kraju jest lira turecka, której wartość wynosi około 1,4 złotego i to właśnie gotówkę w takiej jednostce monetarnej należy zabrać ze sobą w podróż. Ceny obowiązujące w Turcji są bardzo zróżnicowane. Niektóre z produktów, na przykład alkohol, są znacznie droższe niż w Polsce, inne zaś można kupić w o wiele bardziej atrakcyjnych cenach – m.in. jedzenie sprzedawane na ulicy, tekstylia i odzież,. Ilość wydanych w Turcji pieniędzy zależy przede wszystkim od potrzeb danego turysty i tego, na co ma zamiar je przeznaczyć.

Turecka żywność

Koszt jedzenia w Turcji na ulicznych bazarach i w marketach nie różni się znacząco, jednak na targowiskach jest nieco taniej. Cena butelki Coca Coli o pojemności 1 litra w większych sklepach wynosi około 2,5 LT, czyli 3,5 zł. Pomidory można tu kupić za nieco ponad 2 złote za kilogram, a litr mleka mniej więcej w cenie 2,30 zł. Za piwo trzeba zapłacić od 7 do 10 złotych, natomiast za jedną z tańszych chałw – około 3,90 LT, w przeliczeniu na polską walutę to 5,46 zł.

Wiele lokalnych przysmaków można tu dostać na ulicy, dlatego posiłki warto spożywać właśnie tam, omijając znacznie droższe posiłki w restauracjach. Najczęściej serwowanymi daniami „ulicznymi’ są tutaj lahmacun nazywany turecką pizzą, pide – tradycyjny chleb, czy dürüm będący popularnym rodzajem kebaba. Ceny takich dań zaczynają się od około 3-4 lir tureckich.

Lokalne pamiątki

Istambuł TurcjaKoszt pamiątek dostępnych na tureckich bazarach nie jest zbyt wygórowany, dlatego nie trzeba przeznaczać na nie zbyt dużej kwoty. W zależności od potrzeb można zabrać ze sobą od kilkudziesięciu do 200 lir tureckich. Wybierając się na tureckie bazary z zamiarem zakupu pamiątek, warto jednak uważać na naciągaczy, którzy za wiele przedmiotów liczą sobie cenę znacznie wyższą niż wynosi ich wartość. Bardzo przydatna w takich sytuacjach jest umiejętność targowania się, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru.

Najpopularniejszą pamiątką kupowaną przez turystów spędzających wakacje w Turcji jest oko proroka, które można tu kupić pod wieloma postaciami, między innymi jako wisiorek, ozdobę na ścianę czy element odzieży. Równie cenione wśród zwiedzających są kosmetyki, przyprawy i ozdoby. Ceny tego typu pamiątek zaczynają się już od kilku lir tureckich.

Ile pieniędzy warto zabrać ze sobą do Turcji?

Przed podróżą do pięknego kraju, jakim jest Turcja należy zapoznać się z obowiązującymi na miejscu cenami żywności, pamiątek, transportu, atrakcji, wycieczek, a także noclegów. Następnym krokiem powinno być przygotowanie listy potencjalnych wydatków i zaznaczenie pewnego marginesu przeznaczonego na różne nieprzewidziane sytuacje.

Wysokość kosztów, z którymi należy się liczyć, będąc w Turcji zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest konkretne miejsce, do którego wybiera się dany turysta. Ceny w Stambule i Ankarze są na przykład znacznie wyższe niż w mniej obleganych miejscowościach. Koszt smakowitego jedzenia, wyjątkowych pamiątek i niezapomnianych atrakcji nie jest tu jednak wygórowany i zwiedzającym o umiarkowanych wymaganiach na kilkudniową wycieczkę w zupełności wystarczy kwota 500 złotych w przeliczeniu na jedną osobę.