Wakacje w słonecznej Tunezji mijają podróżnym na zwiedzaniu zabytków i wylegiwaniu się na malowniczym wybrzeżu. W przerwie od plażowania warto wybrać się na lokalny bazar, na którym można znaleźć wspaniałe pamiątki z podróży. Dowiedz się, w które produkty najlepiej się zaopatrzyć oraz jak targować się, aby skutecznie obniżyć cenę zakupu.

Tunezja

Sztuka targowania

Tunezyjskie bazary, zwane souk, rządzą się swoimi prawami. Na każdym kroku turyści są tam nagabywani przez sprzedawców, oferujących różnego rodzaju towary. Mimo że cena większości z nich jest teoretycznie ustalona, to prawdziwym nietaktem jest kupno towaru bez uprzedniego targowania się ze sprzedającym. Negocjowanie cen jest tradycyjną częścią kultury arabskich państw, cały proces może nam przynieść wiele wrażeń, a także sporo oszczędności. Na początku sprzedawca przedstawia nam cenę wyjściową, możemy podać swoją kontrofertę, niższą nawet o 70%, negocjacja przebiega do momentu, aż dojdziemy ze sprzedawcą do kompromisu. Niższą cenę zyskamy, jeśli na czas zakupów zrezygnujemy z markowych ubrań świadczących o bogactwie. Sprzedawcy oferują też inne ceny w zależności od narodowości – obywatele zachodniej Europy mogą liczyć na mniejsze rabaty.

Lokalne rzemiosło

Podobnie jak w wielu innych arabskich krajach, również w Tunezji można znaleźć wspaniałe wyroby rękodzieła lokalnych artystów, które mogą służyć jako ciekawy dodatek do wystroju domu. Jedną z ciekawszych pamiątek z wakacji jest darbuka, rodzaj niewielkiego bębna ozdobionego fantazyjnymi ornamentami arabskimi. Przedmiot wykonany jest przeważnie z aluminium, na które naciągnięty jest membran wykonany ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Muzykalne osoby mogą spróbować swoich sił w grze na darbuce, dźwięk wydobywany przez instrument jest niezwykle donośny i melodyjny.

Tunezja to też idealne miejsce dla osób, które pragną ozdobić swoje mieszkanie pięknym, orientalnym dywanem. Na tamtejszych bazarach spotkamy ręcznie wyplatane okazy, dostępne w wersji wełnianej oraz jedwabnej. Przeważnie wykorzystywane są na nich motywy roślinne i geometryczne, artyści używają bardzo szerokiej palety kolorów. Nieco mniejszym wariantem arabskiego dywanu jest kilim, produkt jest przeważnie wyplatany z obu stron.

Dużym zainteresowaniem wśród podróżnych płci żeńskiej cieszą się w Tunezji jedwabne suknie, bogato zdobione ręcznie wykonanymi haftami. Warto zaopatrzyć się w jedną sztukę na początku pobytu, idealnie się sprawdzi jako element garderoby do zwiedzania świątyń, w których kobiety muszą mieć zakryte ciało. Paniom spodoba się także lokalna biżuteria, wykonana przeważnie ze złota lub pozłacanego metalu. W niektórych regionach Tunezji można też natrafić na przepięknie zdobione naczynia ceramiczne, a także na wysokiej jakości odzież ze skóry wielbłąda.