Nadszedł najwyższy czas na zaplanowanie letniego wypoczynku! Oczywiście, najlepiej całą rodziną, bo wspólne podróżowanie bardzo wzmacnia więzy i pozwala dzieciom być bliżej rodziców, a w ciągu roku taka możliwość nie zdarza się zbyt często. Bardzo dobrym pomysłem będą wakacje w Tunezji, gdzie pogoda sprzyja niemalże przez cały rok.

24 tunezja

Formalności przed wyjazdem

Planując wczasy w północnej Afryce, jest naprawdę wiele do zrobienia – począwszy od zarezerwowania terminu wyjazdu, hotelu, zabukowania biletów, aż do skompletowania paszportów dla wszystkich członków rodziny, nawet tych najmłodszych. Jeśli chodzi o wizy wjazdowe, polscy obywatele udający się Tunezji są zwolnieni z obowiązku ich posiadania, aż do 90 dni pobytu w tym kraju. Po dopełnieniu formalności, pozostaje już tylko pakowanie bagażów i można udać się w podróż.

Co czeka na miejscu?

Tunezja jest krajem typowo turystycznym, gdzie znajduje się mnóstwo hoteli i kurortów. Nie brakuje też małych hotelików czy pokoi prywatnych do wynajęcia. Należy uwzględnić zamówienie częściowego lub całościowego wyżywienia z menu dla dzieci, wybór jest ogromny. Dla maluchów można dodatkowo wypożyczyć łóżeczko czy wózek spacerowy. Gospodarze starają się zaspokoić wszystkie potrzeby turystów.

Osoby, które chcą zwiedzać okolice według własnego planu, mogą skorzystać z usług wypożyczalni samochodów. To dobra opcja dla rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi.

Co warto zobaczyć na miejscu?

Oprócz miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów, istnieją piękne, małe miasteczka, takie jak Centro storico, które szczególnie warto odwiedzić, będąc w Tunezji. Dominują tu dwa kolory – biały i niebieski. Spacerując wąskimi uliczkami, można więc podziwiać bogato zdobione drzwi i okiennice. Z każdego punktu rozciąga się niesamowicie piękny widok na morze i zatokę. W drodze do portu można zobaczyć kaskadowe ogrody, które pozostaną w pamięci na długo.

Atrakcją są też miejscowe bazary z mnóstwem świeżych warzyw i owoców. Warto też odwiedzić pchle targi. Na północy kraju znajdziecie wypoczynek na piaszczystych, złotych plażach i kąpiele w Morzu Śródziemnym lub leniuchowanie w cieniu palm.

W poszukiwaniu wrażeń

Południe kraju to dobre miejsce dla osób, które szukają mocniejszych wrażeń i towarzystwa. Tłumnie odwiedzanym miejscem rozrywki dla wszystkich jest Spring Land. Szybka jazda kolejką górską, wejście domu strachów czy wielkie koło z gondolami przypadną do gustu każdemu miłośnikowi ekstremalnych przeżyć.

Następnym takim miejscem beztroskiej zabawy dla całej rodziny jest Fun Water Hammamet. Szaleństwa w wodzie i dobra zabawa składają się na atrakcje przygotowane przez gospodarzy tych obiektów. Do dyspozycji odwiedzających są małe i duże zjeżdżalnie, dmuchane wodne budowle, gdzie zabawa zajmuje niemalże cały dzień. Można też zjeść smaczny posiłek. Po dniu spędzonym na zabawach ruchowych, apetyt bez wątpienia dopisze nawet największym niejadkom.

Przy wszystkich hotelach i kurortach działają też baseny odkryte i zadaszone. Niektóre ośrodki znajdują się blisko naturalnych plaż. Hotele oferują do dyspozycji turystów salony SPA, siłownie, gry w golfa lub tenisa, animacje dla dorosłych i dzieci. Niemałą atrakcją dla dorosłych będzie nurkowanie i podziwianie pięknych raf koralowych oraz egzotycznych ryb. Jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę np. quadami po pustyni, gdzie nie można zabrać małego dziecka lub na czas nocnej zabawy w dyskotece, istnieje możliwość wynajęcia opiekunki.

Dla najmłodszych

Mini klub dla maluchów od 3 do 12 lat, klub dla nastolatków od 13 do16 lat, brodzik, plac zabaw oraz animacje z różnego rodzaju zajęciami, twórcza zabawa balonikami, malowanie nosków, nauka pływania i wodne gry – to tylko nieliczne zajęcia prowadzone przez animatorów w kurortach, nastawionych na przyjmowanie całych rodzin.

Coś dla smakoszy

Będąc w Tunezji, wypada skosztować miejscowych specjałów. Orientalny i ciekawy smak tutejszych potraw sprawi, że poczujecie się jak rodowici mieszkańcy tej ziemi. W kuchni używa się dużo jaj, mięsa, warzyw i ostrych przypraw. Warto spróbować tradycyjnych dań takich jak kuskus, brik i salade tunisienne, których głównymi składnikami są jaja, mięso, warzywa i oczywiście przyprawy. Dojrzałe owoce, migdały i orzeszki polane miodem to przysmaki nadające się na deser i przekąskę. Można też zakupić te specjały i zabrać ze sobą do domu.