Zobaczyć Egipt to marzenie, które można zrealizować, wybierając się na dwutygodniowy wypoczynek do kraju Faraonów. Wędruj śladami dawnych cywilizacji i poznawaj pamiątki z przeszłości.

20 egipt

Najważniejsze miejsca

Największą atrakcję stanowią Piramidy zaliczane do siedmiu cudów świata. Na zachowane do dzisiaj najstarsze budowle składają się dwie duże piramidy Cheopsa, Chefrena oraz jedna mniejsza – Mykerinosa. Zbudowane zostały z wielkich kamiennych bloków w odległych czasach, kiedy nie było maszyn. W jaki sposób powstały? Ten fakt pozostaje zagadką do dziś. Piramidy oraz grobowce faraonów zwiedza się z przewodnikiem, samemu byłoby to nierozsądne.

Następnym ciekawym miejscem do zwiedzania jest Dolina Królów – grobowce wyryte w skale, miejsce spoczynku dawnych, egipskich władców. Niestety, wiele z nich zostało splądrowanych, jedynym zachowanym w całości jest grobowiec Tutenchamona.

Wyjątkową atrakcją podczas dwutygodniowych wakacji z pewnością okaże się też odwiedzenie Wielkiego Sfinksa w Gizie. Jest on  największym i najstarszym posągiem wykutym z jednego bloku skalnego, przedstawiającym leżącego lwa z ludzką głową. To wyjątkowy, niesamowity widok.

Ślady polskich archeologów

Świątynia grobowa królowej Hatszepsut, zwana również Świątynią Hatszepsut, została otwarta dla zwiedzających i bez wątpienia jest obiektem, do którego warto się udać. Ciekawostką jest to, że rekonstrukcją świątyni zajmowali się polscy archeolodzy. W latach 1964-68 przenoszono Świątynię w Abu Simbel na wyższe miejsce z powodu zagrożenia zalaniem obiektu, przy budowie Tamy Asuańskiej. Tą trudną i kosztowną operacją kierował Polak Kazimierz Michałowski. Nasi archeolodzy zostali docenieni za swoją profesjonalność w tak ważnych rekonstrukcjach.

Co dla wypoczynku?

Zwiedzanie to jedna z aktywnych form pobytu w Egipcie. A co z leniuchowaniem? Oczywiście, w tym obszarze atrakcji również nie brakuje. Wspaniała pogoda oraz wolny czas sprzyjają zażywaniu kąpieli słonecznych i morskich. Jest tu mnóstwo przepięknych plaż ze złotym piaskiem i lazurowy wybrzeżem. Pięknie usytuowane hotele z własnym zapleczem w postaci basenów i aqua parków, będą doskonałą bazą do stacjonarnego wypoczynku. Oferują wiele atrakcji dla swoich gości. Single, pary czy całe rodziny znajdą korzystną ofertę dla siebie. Dla maluchów nie brakuje z kolei animacji, brodzików, a nawet ścianek wspinaczkowych, które zapewnią najmłodszym dużo zabawy i przyjemności na wakacjach. Osoby dorosłe mają natomiast zapewnione atrakcje takie jak sporty wodne, przejażdżki quadami po pustyni czy też wędrówki na wielbłądach.

Sporty ekstremalne

Takim sportem można nazwać np. nurkowanie w Morzu Czerwonym. Na amatorów sportów wodnych, czeka sporo atrakcji, takich jak snurkowanie z wykwalifikowanym ratownikiem. Takie wodne safari to nie lada gratka. W tym wielkim akwenie znajdują się liczne rafy koralowe, egzotyczne ryby między innymi rekiny białoczube, żarłacze szare oraz ogromne papugoryby. Nurkując w tutejszych wodach, można przeżyć niejedną ekscytującą przygodę.

Dla odważnych i wytrzymałych ciekawym sportem w trakcie dwutygodniowych wakacji będzie też jazda quadami po pustyni. W tym przypadku trzeba wykazać się dobrą kondycją fizyczną. Oprócz zmęczenia należy przygotować się na wysokie temperatury powietrza. Zamiennikiem może być przeprawa przez pustynię na wielbłądach.