Tunezja jest bardzo popularnym kierunkiem dla turystów. Różnorodność kraju i wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia co roku przyciąga mnóstwo osób, spragnionych słońca. Aby zachować na dłużej wspomnienia tego pięknego miejsca, warto przywieźć do domu kilka orientalnych przedmiotów, które okażą się również drobnym suwenirem dla najbliższych. Nie wypada przecież wracać z pustymi rękami.

26 tunezja

Z kim podróżować?

Wiele biur podróży proponuje letni wypoczynek w komfortowym kurortach czy luksusowych hotelach. Aby zarezerwować sobie miejsce, dobrze jest już teraz załatwić wszystkie sprawy z tym związane, dopóki oferta jest jeszcze dość szeroka. Pracownicy biura pomogą w znalezieniu odpowiedniego lokum, zamówieniu biletów i tym podobnych formalnościach. Bez problemu możecie zdać się na organizatora i o nic się nie martwić. A może uda Wam się namówić przyjaciół na wspólne wakacje? Podróżowanie i wypoczynek z osobami, które znamy i lubimy, okaże się dużo przyjemniejszy.

W Tunezji

Będąc na miejscu, nie sposób przeoczyć mnóstwa lokalnych bazarów, na których można kupić wiele ciekawych rzeczy. W Ain Draham znajdziecie najpiękniejsze w Tunezji dywany (większe i małe dywaniki). Pamiętajcie jednak, że będziecie musieli zapłacić za nie cło na granicy, dlatego potrzebny okaże się paragon ze sklepu. Dla miłośników rękodzieła dobrym pomysłem będzie odwiedzenie miasta Neubel, gdzie można nabyć filiżanki i różnego rodzaju ceramiczne, ręcznie malowane naczynia. Dostaniecie też srebrne imbryczki i zdobione szklanki do herbaty. Na bazarach panuje zwyczaj targowania się, warto o tym pamiętać,  ponieważ niektóre ceny są zawyżone. Można też robić zakupy w sklepach, ale na targu jest po prostu większy wybór.

Coś dla kobiet

W Tunezji można kupić piękną biżuterię ze złota i srebra, której cechą jest oryginalne zdobnictwo. Następnym wartościowym produktem dla każdej z pań będą kosmetyki. Szczególnie polecamy pastę cukrową do depilacji, wodę z kwiatów pomarańczy czy olejki do ciała. Dobrej jakości kosmetyki z glinką to również naturalne produkty. Na szczególną uwagę zasługują perfumy na bazie jaśminu i piżma, których fiolki są malowane złotem. Ponadto interesujący okaże się zakup wyrobów ze skóry wielbłądziej, zdobionych wypalanymi, orientalnymi wzorami. Na miejscu można też dostać cały tradycyjny tunezyjski strój ślubny.

Dla panów

Mężczyznom przypadną do gustu miecze i sztylety, różnego rodzaju wyroby z miedzi, skóry czy drewna. Oryginalnym i interesującym suwenirem może być fajka wodna, czyli tzw. szisza – przedmiot charakterystyczny w tym rejonie świata.

Niecodzienne elementy kultury

Oryginalną pamiątką może być Róża pustyni, powstała z minerałów uległych krystalizacji. Taki mały kryształ, który przypomina rozkwitniętą różę, można też znaleźć samemu na plaży, przy okazji wieczornych spacerów. Róża pustyni jest najbardziej charakterystycznym przedmiotem w Tunezji. Ciekawe okażą się też maski ze skóry, przypominające twarze kobiet.

Dla malucha

Świetnym prezentem dla najmłodszych będzie pluszowy wielbłąd, często z pozytywką w środku, lub bębenek z drewna oliwkowego, pokrytego wielbłądzią skórą. Takie interesujące prezenty z pewnością rozbudzą dziecięcą wyobraźnię.

Drobiazgi z podróży

Takie przedmioty jak pocztówki, kalendarze, breloczki, magnesy na lodówkę z charakterystycznymi wzorami tunezyjskimi czy znanymi zabytkami Tunezji są ciekawymi drobiazgami, które warto przywieźć ze sobą z podróży. Miłe wypomnienia przywołają też zrobione przez Was zdjęcia, do oprawienia w ramki lub wklejone do albumu.

Oryginalne smaki

Daktyle i chałwa z migdałami to wyjątkowy rarytas dla smakoszy, a oliwa z oliwek zwana też płynnym złotem okaże się doskonałym produktem w Waszej kuchni. Miętowa i zielona herbata jest smaczną i zdrową alternatywą herbaty czarnej. A jeśli chodzi o napoje, także alkoholowe, polecane są wytwarzane przez lokalnych producentów – wódka figowa boukha czy likier daktylowy Thiberine. Różnorodne wina produkowane na miejscu są lekkie i słodkie. Przyprawą, która zasługuje na uwagę jest natomiast harissa, ostra pasta z papryczek chili. Warto sięgnąć też po owoce cytrusowe, kurkumę, suszone liście limonki, płatki róż, szafran i wiele innych przysmaków. Kto wie, może zasmakujecie w nich i na stałe zagoszczą w Waszej kuchni?