Co sprawi, że długo będziecie pamiętać tegoroczne wakacje? Oczywiście, pamiątki przywiezione z tego pięknego kraju leżącego na Półwyspie Iberyjskim.

25 sagrada

Zwiedzanie i zakupy

Przy okazji wycieczek w różne regiony Hiszpanii, można kupić wiele pamiątek, zarówno w formie przysmaków do skonsumowania, jak i trwałych przedmiotów do postawienia np. na półce. Każdy region kraju ma swoje wyjątkowe, niepowtarzalne potrawy czy interesujące wytwory kultury.

Coś dla ducha

Charakterystycznym tańcem narodowym Hiszpanii jest Flamenco. Taniec ten wywodzi się z dawnych religijnych tańców orientalnych. Wykonuje się go solo lub w duecie, wyrażając stany emocjonalne, opowiadając gestami jakąś historię. Ruchy ramion i palców oraz ekspresja całego ciała sprawiają, że jest to bardzo dynamiczne i ciekawe widowisko.

Strój męski bywa czarny, granatowy lub ciemnobrązowy, zawiera elementy takie jak spodnie, białą koszulę, kamizelkę i apaszkę oraz buty z wysokimi obcasami i kapelusz. To właśnie to ostatnie nakrycie głowy jest szczególnie często wykorzystywane jako rekwizyt do przedstawienia, bo tak można nazwać pokazy organizowane dla turystów.

Natomiast na strój kobiecy składa się przede wszystkim szeroka, kolorowa spódnica lub suknia, gorset i kolorowa chusta, a także wachlarz lub kwiat. Najważniejszy element stroju stanowi przepiękna suknia z mnóstwem falban, jeden z walorów tego tańca. Nic więc dziwnego, że na te stroje wśród turystów panuje duży popyt, szczególnie często kupowane są suknie dla dziewczynek. Gadżety takie jak kastaniety, wachlarze i kolorowe apaszki na szyję mogą natomiast pełnić funkcję ciekawych suwenirów dla przyjaciół. Pamiątka w postaci całego stroju do Flamenco będzie przez długi czas przywodzić na myśl chwile spędzone w Hiszpanii.

Doskonałe smaki

W Hiszpanii, w zależności od części kraju, w której akurat będziecie, dostaniecie miody w różnorodnych smakach i tak na przykład: miód z kwiatów pomarańczy, eukaliptusa, cytrynowy, z awokado, dębowy czy z kasztanów. Warto je zakupić i przywieźć do skosztowania dla przyjaciół czy znajomych.

Dla łasuchów

Turrun to rodzaj nugatu, szczególnie używanego w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Przysmak okaże się znakomitym prezentem dla miłośników słodyczy. Smacznym i popularnym deserem jest też krem kataloński, dobrze skosztować go w Barcelonie, a także zabrać ze sobą do domu.

Coś specjalnego

Wędrując po Hiszpanii, z pewnością natraficie na wiele targowisk i bazarów, gdzie znajduje się mnóstwo wyrobów, wykonywanych przez rdzennych mieszkańców tego kraju. Są to między innymi sery, których różnorodność jest ogromna. Turyści mogą zakupić m.in. ser Manchego, Cabrales, Majorero, a każdy wytwarzany w innym regionie.

Ważną sprawą jest również fakt, że nie są one drogie i można sobie pozwolić na zakupienie kilku rodzajów do spróbowania.

Popularne przyprawy

Najbardziej rozpowszechnioną przyprawą jest papryka, szczególnie papryka wędzona o nazwie Pimentón de la Vera. Kolejnym znanym produktem jest szafran, którego walory smakowe i dużo niższa cena niż w Polsce powodują, że warto go tu nabyć.

Na południu Hiszpanii znajduje się mnóstwo gajów oliwnych, dlatego oliwka oraz oliwa z oliwek osiągają doskonałą jakość. Z tego względu warto przywieźć je do Polski i wykorzystać w kuchni. Dla smakoszy wędlin, rarytasem okaże się szynka iberyjska, występująca w kilku rodzajach.

Interesujące propozycje dla pań

Kobiety, które przyjadą do Hiszpanii między innymi w celu zrobienia zakupów odzieżowych, znajdą dla siebie mnóstwo ubrań znanych marek takich jak Zara czy Bershka. W Hiszpanii można kupić elementy garderoby w dużo niższych cenach niż w kraju, możecie też trafić na opłacalne wyprzedaże.

Warto też poszukać rodzimych produktów – np. espadryli, lekkich letnich butów wyprodukowanych i wymyślonych w Hiszpanii. Różne kolory i wygoda w noszeniu to główne atuty tego obuwia. Ponadto w ofercie znajdziecie drobiazgi takie jak breloczki, magnezy na lodówkę i wiele innych drobiazgów. Różnego rodzaju ręcznie robiona biżuteria również stanowi znakomitą pamiątkę lub prezent dla mamy czy przyjaciółki.

Nie tylko dla mężczyzn

Będąc na wakacjach w Hiszpanii, warto skosztować i zabrać do domu doskonałe regionalne wina (np. Cava pochodząca z Katalonii), z hiszpańskich winnic. Tutaj produkowane jest także piwo Estrella Damm, które można co prawda kupić w Polsce, ale jest o wiele droższe.